Μαριέττα Φραγκογιάννη

Η Μαριέττα Φραγκογιάννη γεννήθηκε στην Αθήνα το 1980. Aποφοίτησε το 2004 από τη Νομική Σχολή Αθηνών. Ασκεί ενεργό δικηγορία από το 2006. Το 2009 εισήχθη στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Διοίκησης και Πολιτικής του Τουρισμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου στα πλαίσια του οποίου ασχολήθηκε με τις εξαγορές και συγχωνεύσεις αεροπορικών εταιρειών σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μελετώντας ειδικότερα την ελληνική περίπτωση Olympic Air – Aegean Airlines. Aποφοίτησε λαμβάνοντας υποτροφία πρωτεύσαντος το 2011. Από το 2006 είναι μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, ενώ από το 2011 τελεί εξωτερικός συνεργάτης της Air Transport News, μέλος του Βρετανικού Tourism Society καθώς επίσης της Διεθνούς Ένωσης Οικονομίας Τουρισμού (International Association of Tourism Economics). Στο ενεργητικό της έχει σειρά παρουσιάσεων σε διεθνείς επιστημονικές συναντήσεις και διαλέξεις σε Βρετανικά πανεπιστήμια.

• Τηλέφωνο: +440 771 6128 148 +30 697 7036 655