Θεόδωρος Α. Σταυρινούδης

ΣταυρινούδηςΟ Δρ. Θεόδωρος Α. Σταυρινούδης είναι Επίκουρος Καθηγητής στο γνωστικό αντικείμενο της «Διοίκησης των Τουριστικών Επιχειρήσεων» στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού» του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι διδάσκων στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Επίσης, έχει διδάξει το μάθημα «Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων» στο Τμήμα Τουριστικής Οικονομίας και Ανάπτυξης της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και έχει πραγματοποιήσει πλήθος διαλέξεων και σεμιναρίων.

Είναι Διευθυντής στο Εργαστήριο Τουριστικών Ερευνών και Μελετών (ΕΤΕΜ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Assistant Editor στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό TOURISMOS. An International Multidisciplinary Refereed Journal of Tourism.

Έχει συμμετάσχει στη συγγραφή δύο βιβλίων, μιας ερευνητικής μονογραφίας και έξι συλλογικών τόμων. Άρθρα του έχουν δημοσιευθεί σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές και έχουν παρουσιαστεί σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια. Έχει συγγράψει εκπαιδευτικά εγχειρίδια και έχει επιβλέψει την εκπόνηση πλήθους μεταπτυχιακών και προπτυχιακών διπλωματικών εργασιών στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.

Διαθέτει πλούσιο ερευνητικό και μελετητικό έργο ενώ είναι μέλος σε δύο ερευνητικά εργαστήρια: το Εργαστήριο Διοίκησης, Επικοινωνίας και Καινοτόμου Εκπαίδευσης και το IRIS Research Laboratory του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι κριτής σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια ενώ είναι μέλος σε επιστημονικές και οργανωτικές επιτροπές διεθνών περιοδικών και συνεδρίων

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν, ενδεικτικά:
●
Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων
● Στρατηγική Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων
● Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων στις Τουριστικές Επιχειρήσεις

•Εκπαίδευση - κατάρτιση ανθρώπινου δυναμικού
           •Υποκίνηση ανθρώπινου δυναμικού
           •Ενδυνάμωση (empowerment) ανθρώπινου δυναμικού
           •Coaching ανθρώπινου δυναμικού

● Ειδικές και Εναλλακτικές Μορφές Τουρισμού (ειδικός σε θέματα Χρονομεριστικής Μίσθωσης – Timeshare).

For further info visit:
• www.stavrinoudis.com