Ανδρέας Ανδρικόπουλος

Ανδρικόπουλος

O Ανδρέας Ανδρικόπουλος είναι λέκτορας χρηματοοικονομικής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι κάτοχος πτυχίου οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών), μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στη χρηματοοικονομική (Πανεπιστήμιο Warwick, MSc Economics and Finance) και διδακτορικού διπλώματος στη χρηματοοικονομική (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών). Έχει παρουσιάσει το έργο του σε διεθνή συνέδρια και έχει δημοσιεύσει τις εργασίες του σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Το διδακτικό του έργο αφορά στη χρηματοοικονομική, τη μικροοικονομική και στην οικονομετρία. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην αποτίμηση χρηματοοικονομικών και πραγματικών δικαιωμάτων (financial/real options), στη ρευστότητα των χρηματιστηρίων και στη μεθοδολογία της χρηματοοικονομικής.

• Διεύθυνση: Μιχάλων 8, Χίος, 82100
  • Τηλέφωνο: 22710 35158