Καθίζηση τουρισμού στο Βόρειο Αιγαίο, Του Στάθη Κουσουνή | Kathimerini

Tο Εργαστήριο Τουριστικών Ερευνών και Μελετών του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου πραγματοποίησε μία έρευνα με αντικείμενο την αποτύπωση των επιδράσεων του προσφυγικού - μεταναστευτικού ζητήματος για το 2015 και το 2016 στις ελληνικές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις.

Τη μεγαλύτερη τουριστική κρίση στη σύγχρονη ιστορία τους βιώνουν τα νησιά του βορείου Αιγαίου, συνεπεία των υψηλών προσφυγικών και μεταναστευτικών ροών. Οι ροές που έγιναν ιδιαίτερα έντονες από το καλοκαίρι του 2015, είχαν πολλαπλές επιπτώσεις, ανθρωπιστικές, κοινωνικές, οικονομικές κ.ά.

Στο πλαίσιο αυτό, το Εργαστήριο Τουριστικών Ερευνών και Μελετών του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου πραγματοποίησε μία έρευνα με αντικείμενο την αποτύπωση, με τρόπο οργανωμένο και επιστημονικό, των επιδράσεων του προσφυγικού - μεταναστευτικού ζητήματος για το 2015 και το 2016 στις ελληνικές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις των νησιών που αποτελούν τις κατεξοχήν πύλες των ροών.

Επισκεφθείτε το αναλυτικό άρθρο Του Στάθη Κουσουνή | Kathimerini