Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού" λειτουργεί από το Ακαδημαϊκό έτος 1998-99, στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων της Σχολής Επιστημών της Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Σχεδιασμός, Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού» του Πανεπιστημίου Αιγαίου απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης, στις εξής κατευθύνσεις:
Α. Στρατηγική Τουριστικής Ανάπτυξης
Β. Διοίκηση Φιλοξενίας (Hospitality)

Στόχοι του Μεταπτυχιακού Προγράμματος είναι η εκπαίδευση και η συστηματική κατάρτιση των φοιτητών πάνω σε ζητήματα που σχετίζονται με τον τουρισμό και την ανάπτυξή του.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα διεξάγεται με πρότυπες μορφές εκπαίδευσης που συνδυάζουν δια ζώσης μαθήματα και παρακολούθηση με ηλεκτρονικές διαδικασίες σύγχρονης μάθησης.

Υποβολή αιτήσεων μέχρι τις 21 Ιουνίου 2016 στη Γραμματεία,

Διεύθυνση: Μιχαήλ Λιβανού 54, 82100 Χίος,
τηλ. : 22710-35322, 22710-35130, φαξ : 22710-35329,
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
url: www.chios.aegean.gr/tourism, facebook.com/DPMSTOURISM.